Ayşe Acar

Belgesel Yapımcısı-Yönetmen ve Yazar olan Ayşe Acar, saha çalışmaları ve felsefe üzerine yaptığı sunumları ile tanınmakta, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konferanslarda ve ulusal televizyon kanallarında konuşmacı olarak yer almaktadır. 

Gelin Tanış Olalım: (Proje 2016 Temmuz’da 8 Bölüm olarak tamamlandı.) Projeye 30 inanç önderi röportaj verdi. Farklı geleneklerin inanç perspektifi açısından anlatıldığı Türkiye’de yapılan ilk belgesel olma özelliği taşıyor. Acar’ın sekiz bölüm olarak yayınlanan “Gelin Tanış Olalım” başlığıyla yayınlanan İslam, Hristiyan, Yahudi ve Ezidi geleneklerinin anlatıldığı belgeseli, farklı geleneklerin inanç perspektifi açısından anlatıldığı Türkiye’de yapılan ilk belgesel olma özelliği taşıyor. 

Yapay Zekâ konusunda da geleceğe bazı sorular yönelten Acar, hukuk açısından yapay zekâlı robotların “kişi” olarak anılacağına dair dünyada bazı ipuçları kendini gösterirken, onlara bir tür “insan” denilebilir mi? Felsefe (varlık bilimi açısından) yapay zekâyı nasıl tanımlıyor? Yapay zekâ insanların din algıları ve yorumunu değiştirebilir mi? konularıyla yakından ilgilenmektedir.

Pek çok dergide yazıları yer alan Ayşe Acar’ın yayınlanmış eserleri şunlar:

Gezi – Yeni Bir Çağ Başlıyor. 

Yüz Yıl Serisi Bay Binet I (Roman)

Tolga Akalın

Finans üzerine yaptığı yüksek lisansı sırasında, Beklenti ve Oyun Teorileri'nin edebi metinlerde keşfi üzerine çalışmalar yaptı. Kurgu metin üretimi ve incelemeleri halen devam eden yazarın ilk romanı Kendimetre 2017 yılında yayınlandı. 

Gediz Akdeniz

İstanbul’da doğdu. 

Vefa Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nü bitirdi. 

Prof. Dr. Fikret Kortel’in yanında İ.Ü. Fizik Bölümü Teorik Fizik Kürsüsü’nde asistan oldu (1971). Doktora çalışmalarını Prof. Asım Barut yanında, Abdus Salam ICTP-İtalya, Uluslararası Teorik Fizik Merkezinde yaptı (1976). 

Uzun yıllar İtalya’da Abdus Salam ICTP ve İsviçre’de Avrupa Nükleer Fizik Merkezi CERN’de doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 1988 yılında Fizik Profesörü oldu.

Yalın Alpay

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden aldı. Doktora çalışmasına ise İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde devam ediyor.

Alpay’ın tarih, siyaset, sanat ve ekonomi konularında da çeşitli akademik dergi ve kitaplarda yer alan pek çok makalesi bulunuyor.

Aldığı ödüllerle de adından söz ettiren Alpay’ın yayınlanmış kitapları şunlar:

Türkiye Ekonomi Tarihi 

Türkiye'nin Zenginleşme Projesi: Afrika 

Genç Mustafa  

Her Şey Ekonomi Değil

Paylaşmasak Olmazdı 

Moualla'nın Sanatı 

Olaylarla Türkiye Ekonomisi 

Yalanın Siyaseti. 

Oya Arca

Klinik Psikolog Arca, Öteki Psikoterapi'de psikoterapist olarak çalışmaktadır, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programında yarı zamanlı öğretim görevlisidir ve psikomitoloji alanında çalışmalar yapmaktadır. 

Kerem Cankoçak

Uzun yıllar CERN’de çalıştıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Deneysel parçacık fiziğiyle ilgili bilimsel makalelerinin yanı sıra çeşitli dergilerde popüler bilim makaleleri yayımlandı ve çok sayıda popüler bilim kitabının editörlüğünü yaptı. 

Riitta Cankoçak

Riitta Cankoçak, Finlandiya'da dünyaya gelen Türkiyeli bir şair. Stockholm Üniversitesi'nde Kuzey Dilleri okuyarak rehberlik ve İtalyanca çevirmenlik diploması aldı. 2004'te "Göçmen Kuş", 2010'da da "Hurilere Mektuplar" adlı şiir kitapları yayınlandı. Şiirlerinde kimi zaman "Sahibini Arar Hayat", kimi zaman da "Kadın Derin Bir Devlettir," diyen Cankoçak, büyü peşinde olan insanların hiçbir ülkeye ve hiç kimseye bağlı olamayacağını düşünüyor.

Gonca Mine Çelik

Ankara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği’ni bitirdikten sonra öğretmenlik, okul öncesi çocuklar için doğa eğitimciliği ve kırsaldaki çiftliklerde çiftçilik yaptı. Aynı zamanda Go oyuncusu ve eğitimcisi olan yazar, Go öğretmeyi, çocuk kitapları yazıp resimlemeyi sürdürüyor; eşi ve iki kedisiyle birlikte İstanbul'da yaşıyor.


Yayımlanan Kitapları: 

Çevreci Domates Çeri

Koyunlar Gibi Yünümüz Olsa

Sakalını Taşıyan Adam

Çiçekli Şiirler

Minik Üzgün Kaktüs

Bir Maymunla Nasıl Dost Oldum?

Bay Limoni

Mustafa Alp Dağıstanlı

Uluslararası İlişkiler okudu. 1985'ten bu yana çeşitli gazete, televizyon kanalı ve dergilerde editör olarak çalıştı; yazılar yazdı. 2006'da NTV Yayınları'nı kurdu ve beş yıl yönetti. 

2000-2013 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ders verdi: Current Topics in Context. Aynı fakültede 2007'de profesyonel gazetecilerden oluşturduğu bir ekiple uygulamalı bir gazetecilik programı başlatıp yönetti. 

Dağıstanlı’nın yayınlanmış kitapları şunlar: 

5Ne1Kim? - Medyanın Mutfağından Sansür-Otosansür" (2014)

Bildiğin Gibi Değil - Osmanlı (2016)

Çiğdem Dürüşken

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim üyesidir. 

Antikçağda Doğan Bir Eğitim Sistemi: Rhetorica (1995), Roma’nın Gizem Dinleri (2000), Eskiçağda Spor (1995), Antikçağ Felsefesi: Homeros’tan Augustinus’a Bir Düşünce Serüveni (2014), Felsefecilere Özel Latince: Descartes Latince Öğreniyor (2014) başta olmak üzere Antikçağ edebiyatı, kültürü ve felsefesiyle ilgili çok sayıda kitap ve makale kaleme almış; ayrıca Seneca, Cicero, Ovidius, Vitruvius, Boethius, Augustinus, Erasmus, Thomas More gibi Antikçağ ve Ortaçağ’ın önde gelen düşünür ve edebiyatçılarına ait pek çok metni Türkçeye kazandırmıştır. 

Kurucusu olup 2006-2013 yılları arasında editörlüğünü yürüttüğü Humanitas: Yunan ve Latin Klasikleri ile 2014 yılında yayım hayatına başlayan Veritas: Yunan ve Latin Klasikleri dizileriyle Antikçağ metinlerinin ilk defa özgün dillerinden çevrilerek iki dilli edisyonlar şeklinde okuyucuyla buluşmasını sağlamıştır.

Selçuk Erdem

  

1973’te doğdu. Genç yaşta karikatür çizmeye başladı. Limon, Deli, Leman, L-Manyak dergilerinde çalıştıktan sonra 2002’de arkadaşlarıyla kurduğu Penguen dergisinde hem yöneticilik hem çizerlik yaptı. Yöneticilik döneminde birçok çizere amatörlükten profesyonelliğe geçişte eşlik etti. Karikatürlerini sekiz kitapta topladı. Dergicilikten arta kalan zamanlarında senaryo yazarlığından reklam projelerine kadar farklı işlerde çalıştı. Halen Ot dergisinde çizmeye devam ediyor ve ilk romanı üzerinde çalışıyor.

Süha K. Ergand

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Aynı üniversitede 1984 yılında başladığı akademisyenliği 1988 yılında bırakmış, halen yeminli mütercim ve tercüman olarak çalışmaktadır.

Eserleri:

Franz Kafka’nın “Bir Köpeğin Araştırmaları” Adlı Anlatısı Üzerine Bir İnceleme (1985)

Ekspresyonist Edebiyatta İki Farklı Tavır (1988)

Edebiyat İletişiminde Diyaloga Dayalı Anlama (İdeal Söyleşi Üzerine Düşünceler) (1990)

Duino Ağıtları, Rainer Maria Rilke, (Son basım 2016)

Can Gürses

Orta Doğu Teknik Üniversite’sinde fizik ve yan dal olarak da matematik okudu. Ardından Pennsylvania ve Kaliforniya üniversitelerinde beş yıl akademik hayatını sürdürdü ve yüksek lisansını fizik bölümünde tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra TT Sebit’te danışmanlık yaptı. 2009’da ilk yazılım firması olan Arages’i kurdu.

Cumhuriyet Bilim Teknik Dergisi ve Radikal Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2015’te Sınav hazırlık ve e-learning sektöründe hizmet veren Sınav Uzmanı adlı şirketini kurdu.

2018’ten bu yana çocuklar için Oyunlarla Matematik atölyeleri düzenliyor ve Herkese Bilim Teknoloji Dergisi’nde yazmayı sürdürüyor.

Müge İplikçi

İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları ve Araştırma Bölümü ile The Ohio State University’deki yüksek lisans derecelerinin ardından öğretmenlik yaptı. Önce öyküleriyle tanındı. Perende, Columbus’un Kadınları, Arkası Yarın, Transit Yolcular, Kısa Ömürlü Açelyalar, Tezcanlı Hayalet Avcıları ve Çok Özel İsimler Sözlüğü  adlı yedi öykü kitabı var. Ardından beş  romanı yayımlandı: Kül ve Yel, Cemre,  Kafdağı, Civan ve Babamın Ardından. Yıkık Kentli Kadınlar ve Cımbızın Çektikleri (Ümran Kartal ile birlikte) adlı inceleme kitapları da bulunan Müge İplikçi, 1996’da Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü ve 1997’de Haldun Taner Öykü Ödülü üçüncülüğünü kazandı. Yazdığı ilk gençlik romanı olan Yalancı Şahit ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) tarafından Yılın En İyi Gençlik Romanı Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Yazar, bunun ardından bir diğer gençlik romanı olan  Saklambaç’ı yazdı. İplikçi’nin dört çocuk kitabı daha var. Uçan Salı, Acayip Bir Deniz Yolculuğu, Kömür Karası Çocuk ve Dondurmam Tılsım. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi çerçevesinde çıkan Koşuyolu, Dünyalar Kadar adlı otobiyografik kitabında ise kendi çocukluğunun izini sürdü. Gezi direnişine katıldığı gençlerle Biz Orada Mutluyduk adlı bir de röportaj kitabı var. 

Yazar en çok, yaşadığımız yeni zamanları, günümüz insanlarını ve o ilişkilerin parçaları olan kadınların konumunu anlatmayı tercih ediyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki yarı zamanlı öğretmenliğini ve Vatan gazetesindeki köşe yazarlığını sürdüren İplikçi’nin eserleri başta İngilizce ve Arapça olmak üzere birçok dile çevrildi. Yazar, aynı zamanda Medyascope.tv’de Zeytin Dalı adlı programı hazırlayıp sunuyor.

Erdoğan Mitrani

Erdoğan Mitrani 1941 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Şişli Terakki lisesinde, ortaokul ve liseyi St. Michel lisesinde tamamladıktan sonra, lisans ve lisans üstü öğrenimi İTÜ’de bitirdi. 

Sinema eğitimini, kuşağının çoğu sinemaseveri gibi, ilk gününden kapanışına kadar üyesi olduğu Sinematek derneğinde alan Mitrani, 2000 yılından itibaren Özen Film’in düzenli olarak yayınladığı Megamovie dergisinde başladığı aylık sinema yazılarına, dergi yayınına son verene kadar aralıksız devam etti. Beş yıl süre ile Bilgi Üniversitesi, Bilgi Eğitim Bölümü’nde Film Okumak adıyla bir sinema atölyesi yönetti. 2006’da eğitime başlayışından itibaren Plato Film Okulu’nda, Dünya ve Türk Sinemalarına ait Uygulamalı Sinema Tarihi ve Film Analizi dersleri verdi, kurslarında eğitmenlik yaptı. Okulun son yıllarında eğitmenlikle paralel olarak Eğitim Genel Koordinatörlüğünü üstlendi.

2009-2010 mevsiminin başından beri bir diğer tutkusu olan tiyatro ve sahne sanatları izlenimlerini her hafta Şalom gazetesinde izleyicilerle paylaşıyor. Gazetenin çıkardığı Şalom Dergi’de ilk sayılarından itibaren Türk ve Dünya Sinemaları ile ilgili kapsamlı araştırmalar kaleme aldı.

İtalyanca’nın yanında Fransızca çok, İngilizce’yi iyi derecede, İspanyolcayı da okuduğunu anlayacak kadar bilen Mitrani, evli ve 1 çocuk babası. 2 de erkek torunu var.

Özgür Mumcu

1977 Ankara doğumlu Özgür Mumcu, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora öğrenimini Paris I Panthéon-Sorbonne Üniversitesinde Uluslararası Hukuk üzerine yapmıştır. Halen Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Miletlerarası Hukuk Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yenisoz.net ile başladığı yazılarına, Birgün ve Radikal gazetelerinde devam etmiştir. Halen Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmakta ve “Barış Makinesi” adında bir romanı bulunmaktadır.     

Haluk Oral

Haluk Oral, İ.Ü. Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nü bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptıktan sonra Kanada’da Simon Fraser Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Bir yıl ABD’de konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. 1990’da Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Oral, 1997’de profesör oldu.

Matematik profesörü olmasına rağmen tarihe ve edebiyata büyük bir merakı olan araştırmacı, Türkiye’nin en büyük imzalı kitap koleksiyonlarından birine sahiptir. Yaklaşık 20 yıldır Çanakkale Cephesi’ni araştıran Oral’ın yayınlanmış kitapları şunlardır:

“Çanakkale 1915”, “Arıburnu 1915”, “Erol Güney’in Ke(n)disi (M.Şeref Özsoy ile), “Şiir Hikâyeleri”, “Bir İmzanın Peşinden” ve “Bir Roman Kahramanı Orhan Veli”.

2015’de Avustralya Hükümeti’nin verdiği Onur Madalyasına (OAM) layık görülen Oral, “Bir Roman Kahramanı Orhan Veli” kitabıyla da 2016 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Kaan H. Ökten

İlk ve orta okulu Almanya’da bitirdi. İstanbul’da Avusturya Lisesi’ne gittikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde okudu ve doktorasını da aynı üniversitede verdi. Aynı dönemde Almanya’da Göttingen Üniversitesi’nde Heidegger, Kant, Nietzsche ve Aristoteles hakkında araştırmalarda bulundu. 2006 yılında siyasal düşünceler tarihi dalında doçent, 2011 yılında da felsefe alanında profesör oldu. Çeşitli üniversitelerde dekanlık, rektör danışmanlığı ve rektör yardımcılığı gibi idari görevler üstlendi. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde görev yapıyor. Genel olarak varlık felsefesi, ölüm ve düşünce tarihi üzerine çalışıyor. 

Pek çok kitabın çevirmeni de olan Ökten’in yayınlanmış kitapları şunlar: 

Heidegger’e Giriş 

Ölüm Kitabı 

Varlık ve Zaman Kılavuzu 

Aristoteles 

Muallakta Var Olmak 

Heidegger Kitabı 

Reformasyon Dönemi Siyasal ve Dinsel Düşünce Tarihine Giriş 

Heidegger ve Üniversite

Fuat Sevimay

72’de doğdu. Erenköy ve Üsküdar’da yaşadı. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okuldan kaçmayı ve hayatta da bazen kaçmak gerektiğini, Marmara Üni. İngilizce İşletme’de dostluğu, arkadaşlığı ve paranın “beş para etmez” olduğunu öğrendi. Yazarlık ve çevirmenlik yapıp iyi bir insan olmaya çalışıyor. Günbatımını ve acemaşiran makamını seviyor.

Dergilerde yayınlanan ödüllü öyküleri, 2013 yılında Ara Nağme kitabında derlendi ve bu eser, 2014 Orhan

Kemal Öykü ödülüne değer görüldü. Ankara Mimarlar Odası tarafından, Kent Öyküleri Yarışmasında birincilikle ödüllendirilen Haydar Paşa’nın Evi çocuk kitabı yine 2013’te yayınlandı. Kapalıçarşı adlı romanı 2015 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödüle değer görüldü ve 2017 yılında yayınlandı. Yazar, Kadıköy Anadolu Lisesi tarafından, 2015 yılında Kristal Martı ödülüne değer görüldü. 2011’de yayınlanan Aynalı ve 2013’te yayınlanan AnarŞık adında iki romanı, İngilizceden James Joyce, Henry James ve Oscar Wilde, İtalyancadan Luigi Pirandello ve Italo Svevo çevirileri var. AnarŞık oyunlaştırıldı ve 2015’te sahnelendi. Literature Ireland ve Trinity College’ın desteği ve kazandığı burs çerçevesinde Dublin’de, James Joyce’un Finnegans Wake eserinin çevirisi üzerine çalıştı ve bu eser 2016 yılında Finnegan Uyanması adıyla yayınlandı. Bu çeviri 2017 yılında İKSV Talat Sait Halman çeviri ödülüne ve Dünya Gazetesi yılın çevirisi ödülüne değer görüldü.

Yazarın ayrıca Çeviri’Bilirsin adında, çeviriye dair notlar içeren, atölye serisinde bir kitabı var. 

Ahmet Sönmez

Mimar ve Yazar Ahmet Sönmez, açık kaynaklardan yararlanarak yaptığı, yaklaşık kırk yıllık araştırma ve soruşturmaların sonucunda uluslararası terör saldırılarını ve üç harfli istihbarat örgütlerini Jake W. Stephenson mahlasıyla yazıyor.   

Mine Söğüt

İstanbul’da doğdu. 1985 yılında Kadıköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde 1989 yılında tamamladı ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

Gazeteciliğe 1990 yılında Güneş Gazetesi’nde başladı. Daha sonra Tempo Dergisi ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde çalıştı. Haberci adlı televizyon belgeselinin metin yazarlığını yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve röportajları yayınlandı. Cumhuriyet Gazetesi’nde, gündemdeki sosyal ve politik olaylara dair görüşlerini yazdığı “Uykusuzluk” adlı bir köşesi var.

Yapıtları:

“Adalet Cimcoz, Bir Yaşamöyküsü Denemesi” (Biyografi- YKY 2000)

“Beş Sevim Apartmanı” (Roman- YKY 2003)

“Sevgili Doğan Kardeş” (Araştırma - YKY 2003)

“Kırmızı Zaman” (Roman- YKY 2004) 

“Aşkın Sonu Cinayettir- Pınar Kür’le Hayat ve Edebiyat” ( Söyleşi - Everest Yayınları 2006)

“Şahbaz’ın Harikulade Yılı 1979” (Roman - YKY 2007)

“Dolapdere, Kürt Kediler Çingene Kelebekler” (Deneme - Heyemola Yayınları 2009) 

“Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey” (Roman – YKY 2010) 

“Deli Kadın Hikayeleri” (Hikaye – YKY 2011)

“Darbeli Kalemler” (Derleme – Getto 2011)

Tamer Temel

  

İstanbul'da doğan Tamer Temel, Türkiye’de pek çok önemli projede ve festivalde sahne aldı.

2010 yılında gitarda Dave Allen, basta Masa Kamaguchi, davulda Marc Miralta'nın olduğu ilk albümü “Barcelona” A.K. Müzik etiketiyle yayınlandı.

Müziğini birçok festival, salon ve caz kulübünde seyircileriyle paylaşırken bir yandan da

Bahçeşehir Üniversitesi’nde caz dersleri vermeye devam eden Tamer Temel’in ikinci albüm çalışması yine A.K. Müzik'ten “Bir Kedi Kara” ismiyle yayınlandı. Albümde Cem Aksel, Serkan Özyılmaz, Eylül Biçer, Volkan Topakoğlu’nun yanı sıra Kenny Wollesen yer aldı. Bu albüm İstanbul Caz Festivali, Akbank Caz Festivali gibi uluslararası festivallerde seslendirildi.

Miam stüdyolarında kaydedilen Üçüncü albümü “Serbest Düşüş”, Aralık 2016’da, Ercüment Orkut ve Cem Aksel ile oluşturduğu TÖZ Trio projesi ise 2018 Kasım’ında A.K. Müzik’ten çıktı. 

Temel’in, Alper Yılmaz, Çağıl Kaya, Volkan Öktem ve Serhan Erkol ile birlikte hazırladığı “Bir Şeyler Eksik” projesi 2019’un ilk aylarında yayınlanacak.

Ece Temelkuran

İzmir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1996’da Alman hükümeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçildi. Makaleleri Der Spiegel, Berliner Zeitung, Le Monde Diplomatique, The New York Times ve The Guardian gibi pek çok mecrada yayımlandı. Kitapları tiyatro oyunlarına dönüştürüldü ve Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Hırvatistan dahil olmak üzere on üç ülkede yayımlandı. 

Yazarın bugüne kadar yayımlanan kitapları ise şöyle: ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ (1996), ‘Oğlum Kızım Devletim - Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri’ (1997), ‘Kıyı Kitabı’ (2002), ‘İç Kitabı’ (2002), ‘Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar’ (2004), ‘İçeriden Kıyıdan Konuşmalar’ (2005), ‘Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita!’ (2006), ‘Ne Anlatayım Ben Sana!’ (2006), ‘Ağrının Derinliği’ (2008), ‘Muz Sesleri (2010)’, ‘İkinci Yarısı’ (2011), ‘Kayda Geçsin’ (2012), ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ (2013), ‘Devir’ (2015), ‘Euphorie und Wehmut’ (Çılgın ve Hüzünlü) (2015).

Çiğdem Uğurlu

Sosyoloji okudu. Everest Yayınları’nda editör, İmge Kitabevi Yayınları’nda Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. Adalet Ağaoğlu, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Nilgün Marmara, Ece Temelkuran, Müge İplikçi, Ahmet Altan, Aslı Erdoğan, G. Leopardi, S. Zweig, İlhami Algör, İsmail Güzelsoy, Figen Şakacı ve daha pek çok yazarın/eserin editörlüğünü yaptı. Çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazıları yer aldı. Aziz Nesin’in “Kalem Yapın Beni Kalem” adlı biyografisini yazdı (2015). Şu anda basılma aşamasında olan bir kitaba Tolstoy’un Diriliş romanındaki suç ve hukuk ikilemini inceleyen bir makale ile dâhil oldu. Halen Yaratıcı ve Geliştirici Editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.  

Selahattin Yıldırım

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1967 yılında mezun oldu. 1967-1970 yılları arasında Londra ve Paris’te dil ve karşılaştırmalı edebiyat eğitimi aldı. 

12 Mart 1971 askeri rejimi sırasında Sıkıyönetim Mahkemeleri’nde avukatlık yaptı. 1973-2010 yılları arasında, dünyada ve Türkiye’de, kentsel siyaset ve yerel yönetim; belediyeler ve yerel yönetimler uluslararası işbirliği ve dayanışma alanlarında düşünsel ve pratik çalışmalarda bulundu. Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG), Marmara Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği kurucu genel sekreterlik görevlerini üstlendi.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) kurucu üyesi ve başkanlığını yürüttü. Marmara Üniversitesi Yerel Yönetimler Programı’nda kurucu öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde ayrıca, Madrid’de İspanyolca ve Roma’da İtalyanca dilleri öğrenimi gördü.


2001-2004 arasında Dünya Sosyal Forumu’nda Yerel Yönetimlerin temsilciğini yaptı.

2010 yılında Birleşmiş Milletler-Habitat Onursal Büyükelçiliği görevine seçildi.


Yayınlarından bazıları: 

A. Gramschi’nin Hayatı ve Eseri Üzerine (1975)

Poets’ İstanbul-Cevat Çapan ile birlikte (1988)

Local Government and Democracy (1993)

World Social Movement and Local Democracy (2003)

Kadının 1001 Hali-Dünya Kadın Şairlerinden Seçmeler (2010)

Pier Paolo Pasolini (2012)

Osman Nuri Ergin (2013)

Türkiye’de Toplumcu Belediyecilik 1973-1980 (2013)

Kent Hakkı ve Kentsel Adalet (2014)

On the International Municipal Movement 1913-2013 (2014)

Dünyada ve Türkiye’de Büyük Kent Yönetimi (2014)

Yerel Yönetim ve Demokrasi (2015)

Yerma-Lorca (2017)

101 Fabl-La Fontaine (2018)

Gramsci’yi Okumak (2018) 

Özen Yula

Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. 

Oyunları on dört dile çevrilen Yula’nın ABD, Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya, İsveç, İsviçre, Bosna, Belarus, Finlandiya, Polonya gibi ülkelerde oyunlarının prodüksiyonları ve okumaları gerçekleştirildi. 

Çeşitli Avrupalı yazarlarla ortak projelerde de görev alan Yula’nın oyun ve hikâyeleri ABD, İngiltere, Fransa gibi çeşitli ülkelerde yayınlanan antolojilerde yer aldı.

2010 yılında Cleveland State Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü’nde ders verip, üniversitede ve Cleveland Public Theatre’da oyunları sahneledi. 

2014 yılında Fazıl Say’la “Yunus Sırtındaki Çocuk Hermias” ve “Sait Faik” adlı iki müzikli gösteriye yazar-yönetmen olarak imza attı. 

Haldun Taner Öykü Ödülü, Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, Afife Ödülleri Cevat Fehmi Başkut En Başarılı Yazar, İsmet Küntay En İyi Oyun Yazarı ve En İyi Yönetmen, Sevda Şener Tiyatro Yazarlığı Ödülü gibi ödülleri vardır.

Sayısız oyunda yazar ve yönetmen olarak yer alan Yula’nın yanı sıra yayınlanmış roman ve hikâyeleri de bulunuyor.

Özcan Yüksek

Kaçkarlar’a bakan bir köyde doğdu, İstanbul’da büyüdü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Öğrenciyken gazeteciliğe başladı. Master tezini Sovyet Planlı Ekonomisi üzerine verdi. 

Ardından masallarla ilgilenmeye başladı. Yüksek, insanın kendi fikrini dayatmadan, keşfedilmeyi bekleyen bir sır bohçasında aktardığı tek yöntemin masallar olduğuna inanıyor. 

Halen, kurucuları arasında yer aldığı Magma Dergisi’nin yayın yönetmeni olarak görevini sürdürüyor.